مصرف انجیر و فراورده های متنوع آن | انجیران | خشکبار, انجیر خشک, زعفران

مصرف انجیر و فراورده های متنوع آن

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره 3 4٫00 out of 5

مصرف انجیر به صورت فرآورده

مصرف انجیر و فراورده های متنوع آن

بهره‌گیری از خواص فراوان انجیر بیشتر از طریق مصرف انجیر خشک و پس از آن میوه تازه مرسوم می‌باشد. این در حالی است که میوه انجیر را به‌صورت فرآورده‌های مختلف نیز می‌توان مصرف کرد. اولین فراورده انجیر که تهیه و مصرف آن را به‌شدت به علاقه‌مندان توصیه می‌کنیم، نوشیدنی آب انجیر می‌باشد. فرآورده‌های دیگر قابل ذکر شامل شربت انجیر (متفاوت با آب‌انجیر)، مسقطی انجیر، مربای انجیر و مارمالاد آن، ترشی، کمپوت، سوپ و پوره انجیر می‌باشند. هر کدام از این فرآورده‌ها روش تهیه خاص خود را دارند که در آینده سعی داریم موارد مهم را برای استفاده علاقه‌مندان تشریح نماییم. البته طرز تهیه سوپ و پوره انجیر قبلا در مقاله « خواص انجیر در تغذیه و درمان » به‌اختصار ذکر شده‌است.

علاوه بر موارد ذکر شده از انجیر می‌توان در تهیه شیرینی‌جات مختلف مانند شکلات، بیسکوئیت، کیک و کلوچه استفاده کرد. مصرف انجیر خشک همچنین به‌صورت مخلوط با دیگر میوه‌های خشکباری مرسوم می‌باشد. به‌عنوان مثال تهیه و مصرف مخلوط پسته، بادام، گردو و انجیر خشک برای تقویت حافظه و قدرت تفکر بسیار مفید می‌باشد. گنجانده شدن این مخلوط در رژیم غذایی زنان باردار به منظور تقویت حافظه نوزاد توصیه شده است.

نکته مهمی که در اینجا لازم است مورد توجه دوست داران انجیر قرار گیرد اینکه با توجه به نحوه برداشت، تولید و نگهداری، قبل از مصرف انجیر خشک حتما و حتما آن را بشویید. البته ممکن است بارها و بارها، مصرف بدون شستشو مشکلی برای کسی پیش نیاورد اما به یک بار مسموم شدن آن نمی‌ارزد.

تهیه نوشیدنی آب انجیر

برای تهیه نوشیدنی خوشمزه آب‌انجیر، مقداری انجیر خشک را پاکسازی و شستشو کرده و آن را درون ظرفی بریزید. پس از آن آب جوشیده ولرم شده را به‌گونه‌ای به آن اضافه کنید که سطح انجیر را پوشانده و قدری بالاتر از آن قرار گیرد. مخلوط حاصل را به مدت حدود ۸ ساعت در جای خنک بگذارید. با نفوذ آب به درون میوه و ورود مواد قندی به درون آب، شربت شیرین و گوارای آب انجیر به‌دست خواهد آمد. در صورت تمایل می‌توان چند عدد پر زردآلو خشک شده هم به مخلوط آب و انجیر جهت تغییر طعم شربت نهایی اضافه کرد.

میزان انجیر مورد استفاده به مقدار مصرف شما وابسته است. اما می‌توان گفت حداقل بایستی از ۱۰ دانه انجیر خشک استفاده کرد. یکی از مهمترین خواص این نوشیدنی گوارا، درمان و رفع یبوست می‌باشد. در صورتی‌که هدف شما از تهیه این نوشیدنی درمان یبوست می‌باشد می‌توانید از گلاب به‌جای آب ولرم استفاده کنید. برای این منظور ۵ دانه انجیر را درون گلاب ریخته و هر روز صبح شربت حاصله را همراه با انجیرهای خیس‌خورده میل نمایید.

نکته مهمی که در انتها بایستی به آن اشاره کرد اینکه کیفیت میوه انجیر مورد استفاده در تهیه فرآورده‌هایی مانند شربت انجیر، بر کیفیت محصول نهایی اثرگذار خواهد بود. برای اطلاع از انتخاب انجیر خشک مرغوب و مناسب می‌توانید به مقاله « خرید انجیر تازه و انجیر خشک مناسب » مراجعه نمایید.

انجیران
ارسال پستی سفارشات به تمام نقاط کشور
انجیران
زعفران ممتاز قائنات را با بهترین قیمت بخرید
دیدگاه ها

13 − 6 =

همیشه یک پیشنهاد ویژه هست

با عضویت در خبرنامه ایمیلی فروشگاه اینترنتی انجیران میتوانید در هر لحظه از حراج ها و فروشهای ویژه محصولات ما مطلع شوید.

کانال تلگرام انجیران