خواص فراوان مصرف شاه بلوط و مضرات آن | انجیران | خشکبار, انجیر خشک, بادام

خواص فراوان مصرف شاه بلوط و مضرات آن

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره 1 5٫00 out of 5

خواص و مضرات مصرف شاه بلوطخواص فراوان مصرف شاه بلوط و مضرات آن

تولید و مصرف شاه بلوط

سالانه حدود  ۵۰۰هزار تن شاه‌بلوط در دنیا تولید می‌شود که سهم کشورهای مهم تولید کننده عبارتند از: چین ۴۰ درصد، کره ۱۵ درصد، ایتالیا، ترکیه و ژاپن هر کدام حدود ۱۰ درصد، فرانسه، اسپانیا و یونان هر کدام حدود ۴ درصد، آمریکا، استرالیا، نیوزیلند، شیلی و آرژانتین هر کدام کمتر از یک درصد. مصرف شاه بلوط به صورت خام، جوشیده (آب پز یا بخارپز) و برشته شده مرسوم است. این میوه دارای مواد مغذی قابل توجهی است و خوردن آن فوائد فروانی به همراه دارد.

ارزش غذایی شاه‌بلوط

شاه‌بلوط حاوی ۳ گرم فیبرخوراکی در ۱۰۰ گرم میوه است. مقدار فیبر خوراکی موجودر در شاه‌بلوط از گردو، پکان و پسته بالاتر است. با مصرف ۱۰۰ گرم شاه‌بلوط ۱۹۵ کالری انرژی وارد بدن می‌شود که اکثر آن مربوط به کربوهیدرات بالای این میوه است. شاه‌بلوط مقادیر بالایی از ویتامین ث، مواد معدنی مانند پتاسیم، مس و منیزیم، اسید آمینه‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها را دارا می‌باشد. همچنین شاه‌بلوط حاوی مقادیری از کلسیم، آهن، منگنز و روی است. شاه‌‌بلوط حاوی مقادیر بالایی از اسید‌های چرب ضروری شامل لینولئیک اسید می‌باشد که در سلامت قلب و رشد سیستم عصبی در کودکان مفید است. شاه‌بلوط همچنین غنی از فولات‌ها است که شامل فولیک اسید بوده و در تشکیل گلبول‌های قرمز و DNA نقش مهمی دارد.

شاه بلوط عاری از گلوتن است و مناسب مصرف کسانی است که به گلوتن حساس هستند. در بین شاه‌بلوط‌ها، نوع چینی آن حاوی مقدار مناسبی از ویتامین A است. ۱۰۰ گرم شاه‌بلوط حاوی ۱۱درصد نیاسین، ۲۹ درصد پیرودوکسین (ویتامین B6)، ۱۰۰درصد تیامین و ۱۲ درصد ریبوفلاوین است.

خواص شاه بلوط

با مصرف شاه بلوط می‌توان بدن خود را تقویت نمود و از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کرد. در ادامه به برخی از خواص مهم این میوه اشاره می‌گردد.

خواص شاه بلوط

بهبود سلامتی سیستم ایمنی انسان

غلظت بالای ویتامین ث و دیگر ترکیبات آنتی‌اکسیدان در شاه‌بلوط موجب افزایش سیستم ایمنی بدن می‌شود. در واقع ویتامین ث نه فقط تولید گلبول‌های سفید را تحریک می‌کند بلکه به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، نقش فعالی در از بین بردن رادیکال‌های خطرناک موجود در بدن دارد.

افزایش مواد معدنی استخوان

شاه‌بلوط دارای مقدار قابل توجهی مس و منیزیم است. مس ماده معدنی مهمی است زیرا سبب جذب آهن و موجب رشد و نمو استخوان می‌شود. منیزیم نیز علاوه بر فواید دیگر، برای افزایش مواد معدنی استخوان بسیار مهم است. با مصرف شاه بلوط که حاوی این عناصر حیاتی است می‌توان از شروع بسیاری از اختلالات وابسته به سن مانند osteoporosis جلوگیری کرد یا آن را به تعویق انداخت.

مصرف شاه بلوط و بهبود مشکلات گوارشی

شاه‌بلوط از جمله خشکبارهایی است که دارای مقادیر بالایی فیبرهای خوراکی است. این فیبرها به افزایش مواد دفعی سیستم گوارش کمک نموده و حرکات روده‌ای را تحریک می‎کنند. بنابراین مصرف شاه‌بلوط سبب تنظیم حرکات روده‌ای و جلوگیری از التهاب و ناراحتی‌های مربوط به آن می‌شود. همچنین فیبرهای خوراکی می‌تواند سبب بهینه‌سازی جذب مواد مغذی در بدن انسان شود.

بهبود سلامت سیستم عصبی و افزایش حافظه

به دلیل وجود مواد مغذی متنوع، فعالیت مغز با مصرف شاه بلوط افزایش می‌یابد. از جمله اینکه خشکبارهایی که غنی از ویتامین‌های خانواده B هستند به طور مستقیم در فعالیت‎های سیستم عصبی نقش دارند. از طرف دیگر، پتاسیم موجود در شاه‌بلوط می‌تواند سبب افزایش جریان خون به سمت مغز و بهبود سلامت سیستم عصبی و افزایش حافظه شود.

جلوگیری از بیماری‌های مزمن مانند سرطان

تمام انواع بیماری‌های مزمن به وسیله رها شدن رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌شوند. این رادیکال‌ها می‌توانند سبب تغییر سلول‌ها شوند که این موجب سرطان، تنش اکسیداتیو و بیماری‌های مزمن می‌گردد. شاه‌بلوط حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مهمی است که موجب از بین بردن این رادیکال‌ها شده و می‌تواند از وقوع این بیماری‌ها جلوگیری کند.

بهبود سلامت قلب با مصرف شاه بلوط

بسیاری از مردم فکر می‌کنند همه چربی‌ها مضر هستند و باید سوخته شوند، اما در حقیقت بدن انسان برای فعالیت‌های طبیعی خود نیاز به یک‌سری از چربی‌ها دارد. این چربی‌های مفید در غلظت بالا در شاه‌بلوط وجود دارند و در تعادل کلسترول بدن، کاهش التهاب و لخته شدن خون در بدن نقش دارند و موجب کاهش حملات و بیماری‌های قلبی می‌شوند.

فواید شاه بلوط در سلامت دندان و استخوان

کلسیم و فسفر از مهمترین عناصری هستند که در بهبود سلامت استخوان نقش دارند. از طرفی منیزیم برای انجام وظایف موثر این عناصر نقش ایفا می‌کند. منیزیم در سلامت دندان و حفاظت از استخوان‌ها از نابودی و پوسیدگی نقش دارد. کلسیم، فسفر و منیزیم از جمله عناصری هستند که در شاه‌بلوط وجود دارند.  با مصرف شاه بلوط دندان و استخوان خود را قوی کنید.

بهبود بیماری‌های تنفسی

سرفه، سرماخوردگی، برونشیت‌ها و زخم گلو از رایج‌ترین بیماری‌های تنفسی هستند. در زخم گلو، سرفه و سرماخوردگی، التهاب گلو می‌تواند باعث ناراحتی و درد شود. همچنین یک احساس خشکی به انسان دست می‌دهد که سبب خارش می‌شود. برای آسودگی از این مشکل خاص، پزشکان شربت سرفه حاوی اسپکتورانت (خلط آور) تجویز می‌کنند. جالب است بدانید تاثیر مصرف شاه بلوط همانند یک شربت اسپکتورانت می‌باشد.

درمان تیروئید پرکار

کسانی که تیروئید پرکار دارند می‌توانند با مصرف شاه بلوط بیماری خود را بهبود بخشند. الاگیک اسید موجود در شاه بلوط ترشح هورمون از تیروئید را متوقف و سبب کنترل تیروئید پرکار می‌شود.

هضم غذا و جلوگیری از یبوست

شاه‌بلوط دارای مقدار بسیار زیادی از فیبر است. فیبرها با جذب آب و نرم کردن مواد دفعی سیستم گوارش، سبب جلوگیری از یبوست می‌شوند. شاه‌بلوط همچنین حاوی مقدار زیادی آب است که با ترکیب فیبر و آب به هضم غذا کمک می‌کند.

کاهش حالت تهوع در زنان باردار و تقویت بدن آنها

زنان باردار می‌توانند با مصرف شاه بلوط در اوایل حاملگی از حالت تهوع خود بکاهند و در دوران بارداری با مصرف این میوه خود را تقویت کنند. البته به زنان باردار توصیه می‌شود در دوران حاملگی برای مصرف هر نوع ماده غذایی جدید با پزشک خود مشورت کنند زیرا احتمال دارد نسبت به برخی مواد غذایی حساسیت داشته باشند. بنابراین زنان باردار تنها با مشورت با پزشک خود می‌توانند نسبت به مصرف شاه‌بلوط اقدام نمایند.

شاه بلوط و درمان کم خونی

کسانی که از کم خونی رنج می‌برند می‌توانند با مصرف شاه بلوط این بیماری را بهبود بخشند.

مصرف شاه بلوط و جلوگیری از سنگ کلیه

استفاده از میوه‌های با میزان اگزالات پایین برای جلوگیری از بزرگ شدن سنگ‌ها سفارش شده است. شاه‌بلوط میزان اگزالات کمی دارد. از طرفی پتاسیم موجود در این میوه، آزاد شدن و توزیع کلسیم در بدن را تنظیم می‌کند. پتاسیم موجب ته‌نشین شدن کلسیم در استخوان شده و از تشکیل سنگ در کلیه جلوگیری می‌کند.

درمان بواسیر

مصرف شاه‌بلوط می‌تواند در درمان بواسیر و زخم‌ها مفید باشد.

خوردن شاه بلوط

مضرات شاه بلوط و احتیاط در خوردن آن

با وجود خواص فراوان شاه‌بلوط، خوردن آن به همه افراد توصیه نمی‌شود. در ادامه به برخی از مضرات خوردن این میوه اشاره می‌گردد.

مشکلات عصبی

شاه بلوط غنی از ویتامین B6 است که مصرف بیش از اندازه این ویتامین سبب مشکلات مرتبط با سیستم عصبی می‌شود. از این رو در مصرف میوه‌ شاه‌بلوط نباید زیاده‌روی کرد.

تنگی نفس

آنافیلاکسی (Anaphylaxis) یک واکنش حساسیتی است که موجب بروز علائم تنگی نفس در انسان می‌شود. از این رو کسانی که به خوردن خشکبارها حساسیت دارند باید اطمینان پیدا کنند که مصرف شاه بلوط برای آنها مشکل ایجاد نمی‌کند.

حساسیت و آلرژی

بسیاری از مواقع حساسیت ممکن است در خوردن یک نوع خاص از خشکبار ایجاد شود. پس ممکن است شما با خوردن یک خشکبار هیچ گونه علائم حساسیتی را نشان ندهید ولی در خوردن یک خشکبار جدید دچار آلرژی شوید. بنابراین افرادی که تجربه مشکلات آلرژی دارند قبل از مصرف این میوه با پزشک خود مشورت نمایند.

مطالعه مقالات زیر نیز پیشنهاد می‌گردد:

انجیران
ارسال پستی سفارشات به تمام نقاط کشور
انجیران
زعفران ممتاز قائنات را با بهترین قیمت بخرید
دیدگاه ها

12 − 7 =

همیشه یک پیشنهاد ویژه هست

با عضویت در خبرنامه ایمیلی فروشگاه اینترنتی انجیران میتوانید در هر لحظه از حراج ها و فروشهای ویژه محصولات ما مطلع شوید.

کانال تلگرام انجیران