ویژگی­‌های آنتی اکسیدانی ارقام مختلف انجیر خشک | انجیران | خشکبار, انجیر

ویژگی­‌های آنتی اکسیدانی ارقام مختلف انجیر خشک

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره 1 5٫00 out of 5

ویژگی آنتی اکسیدانی انواع انجیرویژگی­‌های آنتی اکسیدانی ارقام مختلف انجیر خشک

انجیر یک درخت خزان‌دار است که از نظر گیاه‌شناسی متعلق به خانواده Moraceae است. میوه درخت انجیر به صورت خشک و تازه خوری مورد استفاده قرار می­‌گیرد و به سبب ویژگی­‌های کیفی و آنتی اکسیدانی بالا طرفداران زیادی دارد.

آنتی اکسیدان­‌ها و ترکیبات فنولیک موجود در انجیر خشک

 انجیر خشک یک منبع غنی از ویتامین­‌ها، اسیدآمینه­‌ها، مواد معدنی، فیبرهای خام و ترکیبات فنولیک هستند. در بین میوه­‌ها، انجیر خشک دارای مقادیر بالایی از ترکیبات پلی­‌فنول هستند. میزان فنول کل در میوه­‌های خشک (بر اساس میزان گالیک اسید) به ترتیب زیر گزارش شده است: ۱- آلو ۲- کشمش ۳- انجیر ۴- خرما. همچنین این میوه یک منبع عالی از فلاونوئیدها و پلی‌­فنول­‌ها مانند گالیک اسید، سیرینگیک اسید، اپی‌­کاتچین و روتین هستند. ترکیبات فنولیک در تمامی میوه‌­ها به عنوان گروهی از ترکیبات ثانویه شناخته شده هستند. انجیر خشک به طور طبیعی غنی از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشد.

نقش پلی­‌فنول‌ها به عنوان آنتی‌اکسیدان در حفاظت از بدن انسان در برابر بیماری‌ها

 ترکیبات فنولیک به دلیل نقش مهم آنها در عطر و رنگ میوه از اجزاء مهم دخیل در کیفیت میوه هستند. از این گذشته پلی­‌فنول­‌ها به دلیل نقش آنتی اکسیدانی که دارند از اکسیداسیون لیپیدها به وسیله تنظیف رادیکال­‌های فعال و مخرب اکسیژن جلوگیری می­‌کنند و بدن را از آسیب این مولکول­‌های خطرناک حفظ می­‌کنند. فلاون­‌ها و کاتچین­‌ها از قدرتمندترین فلاونوئیدها برای حفاظت بدن در برابر رادیکال­‌های فعال اکسیژن هستند. آنتی‌اکسیدان‌های انجیر ‌می‌توانند لیپوپروتئین پلاسما را زیاد کنند و آن­ها را از اکسیداسیون‌های بعدی محافظت کنند. در مجموع این ترکیبات ارزشنمد پلی‌­فنولیک موجود در انجیر خشک با دارا بودن نقش آنتی اکسیدانی بالا، از بدن انسان در برابر ابتلا به سرطان، دیابت، مشکلات قلبی و بیماری­‌های مخرب محافظت می­‌کنند.

اندازه‌گیری ویژگی‌های آنتی اکسیدانی ارقام مختلف انجیر خشک

علاوه بر دو رقم تجاری سبز و پیوس، در ایران ارقام دیگری از انجیر خشک وجود دارد که دارای ویژگی­‌های آنتی اکسیدانی بالایی هستند و می­‌توانند جهت مصارف دارویی مورد استفاده قرار گیرند. ارقامی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند عبارتند از: سی­گوتو، خفرک، رونو، شاه­‌انجیر، اتابکی، کشکی، متی، منبیلی و سیاه. این ارقام از استان فارس در مرحله رسیدگی کامل و پس از خشک شدن جمع‌آوری گردید و جهت اندازه‌­گیری ویژگی­‌های آنتی اکسیدانی و ترکیبات بیوشیمیایی به دانشگاه گیلان منتقل شدند. برای اندازه‌گیری ویژگی­‌های مورد نظر در ارقام انتخابی، از دستگاه‌های اسپکتروفوتومتر، رفراکتومتر و کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) استفاده شد. ترکیباتی که در این آزمایش مورد اندازه‌­گیری قرار گرفتند عبارتند از: فنول کل، فلاونوئید کل، آنتوسیانین کل، ظرفیت آنتی‌اکسیدانی و مواد جامد محلول. همچنین ترکیبات ارزشمند فنولیک شامل کاتچین، کاتچین کل، کوئرستین-۳- گلوکوزاید و کلروجنیک اسید نیز مورد اندزه‌گیری قرار گرفتند.

تصویر زیر برخی از ارقام انجیر انتخاب شده در مطالعه انجام شده را نشان می‌دهد.

برای آشنایی با انواع انجیر و دسته‌بندی آن به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

انواع انجیر در ایران

تا قبل از این مطالعه، اطلاعاتی از ویژگی‌­های آنتی‌­اکسیدانی ارقام مختلف انجیر خشک ذکر شده گزارش نشده بود که طی مطالعه انجام شده به آن پرداخته شده است.

ارزیابی ویژگی­‌های آنتی اکسیدانی ارقام انجیر مورد مطالعه

نتایج حاصل از بررسی ویژگی آنتی اکسیدانی و ترکیبات فنولیک تعدادی از انواع انجیر خشک در استان فارس نشان داد میوه‌­های ارقام مختلف مورد مطالعه دارای مقادیر قابل توجهی از فنول کل، فلاونوئید کل، مواد جامد محلول (قند) و ترکیبات مفید فنولیک هستند. همچنین ظرفیت آنتی‌اکسیدانی بالایی در اکثر ارقام مورد مطالعه مشاهده شد.

مقادیر آنتوسیانین در ارقام متی، منبیلی و سی گوتو نسبت به دیگر ارقام به طور قابل توجهی بیشتر بود. بالاترین مقادیر ترکیبات مفید کاتچین و کوئرستین کل مربوط به رقم متی بود. مقادیر ترکیب فنولیک کاتچین کل در رقم اتابکی نسبت به دیگر ارقام بالاتر بود. ارقام شاه انجیر و متی دارای بالاترین مقادیر کوئرستین-۳- گلوکوزاید بودند. رقم خفرک دارای بالاترین میزان فنول کل و ظرفیت آنتی اکسیدانی و رقم رونو دارای پایین‌ترین این مقادیر بود. بالاترین میزان فلاونوئید کل مربوط به رقم سی­‌گوتو بود. نتایج نشان داد ترکیب کلروجنیک اسید، نقش اندکی در تعیین میزان ظرفیت آنتی‌اکسیدانی در بین ارقام انجیر مورد مطالعه داشت.

به طور کلی، از آنجا که ارقام انجیر مورد مطالعه دارای ظرفیت آنتی اکسیدانی قابل توجهی هستند می­‌توانند در پیشگیری از بیماری­‌ها، تولید ترکیبات دارویی و پژوهش­‌های به­‌نژادی مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به این نکته که این ارقام به‌صورت گسترده مورد کشت قرار نگرفته و تنها به‌صورت محدود در باغات وجود دارند، حفظ و بررسی آنها به عنوان بانک ژنی ارقام انجیر ایران از ضرورت ویژه­‌ای برخوردار است.

مقاله کامل این پژوهش که توسط دکتر محمدرضا پورقیومی انجام شده و در یکی از مجلات ISI به چاپ رسیده، در لینک پایین موجود است. علاقه­‌مندان جهت مطالعه بیشتر می‌توانند به این مقاله مراجعه نمایند.

لینک متن کامل مقاله: http://hrcak.srce.hr/178891

انجیران
ارسال پستی سفارشات به تمام نقاط کشور
انجیران
زعفران ممتاز قائنات را با بهترین قیمت بخرید
دیدگاه ها

5 × سه =

همیشه یک پیشنهاد ویژه هست

با عضویت در خبرنامه ایمیلی فروشگاه اینترنتی انجیران میتوانید در هر لحظه از حراج ها و فروشهای ویژه محصولات ما مطلع شوید.

کانال تلگرام انجیران