روش تهیه انجیر خشک در باغ و در منزل | انجیران | خشکبار, انجیر خشک, زعفران

روش تهیه انجیر خشک در باغ و در منزل

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره 6 4٫17 out of 5

انجیر خشک ؛ خواص و فرآیند تولیدروش تهیه انجیر خشک در باغ و در منزل

انجیر تازه مانند بسیاری از میوه‌ها دارای آب زیادی می‌باشد. آب موجود در میوه (یا هر ماده غذایی دیگر) به رشد موجودات ریز زنده کمک می‌کند. این موضوع با گذشت زمان و در صورت مساعد بودن شرایط، فاسد شدن میوه را در پی دارد. نگهداری طولانی مدت مواد غذایی به روش‌های مختلفی ممکن می‌گردد. یکی از این روش‌ها استفاده از سردخانه بوده که البته در موارد زیادی کاربرد ندارد. به عنوان مثال انجیر تازه را نمی‌توان در سردخانه به مدت طولانی نگهداری کرد. از دیگر روش‌های نگهداری طولانی مدت مواد غذایی، خشک کردن آنها است. این امر با خارج کردن آب موجود در میوه ممکن می‌گردد. خارج کردن آب نیز معمولا به کمک تبخیر صورت می‌گیرد. انجیر خشک نیز با بکارگیری همین فرآیند به‌دست می‌آید.

لازم به ذکر است خشک کردن انجیر تغییراتی نیز در خواص میوه ایجاد می‌کند که مورد بحث ما نبوده و جهت اطلاع از آن می‌توان به مقاله « انجیر تازه یا انجیر خشک » مراجعه کرد.

چگونه انجیر خشک می‌شود؟

خشک کردن انجیر می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. اولین و معمولترین روش، استفاده از نور آفتاب می‌باشد. استفاده از جریان هوا و باد نیز می‌تواند در خشک کردن انجیر مورد استفاده قرار گیرد. همچنین حرارت دادن انجیر یکی از روش‌های خشک کردن آن می‌باشد. به دلیل شرایط متفاوت موجود، ممکن است روش خشک کردن انجیر در باغات تولیدی عمده، در منازل و در کارخانه‌ها با هم متفاوت باشد.

نکته‌ای که در همین ابتدا بایستی به آن توجه کرد اینکه برای خشک کردن انجیر، بهتر است اجازه داده شود این میوه بر روی درخت نیم‌خشک شده و به‌صورت طبیعی ریزش کند. چیدن انجیر تازه به منظور خشک کردن آن، کیفیت محصول نهایی را کاهش خواهد داد.

انجیر خشک در باغات عمده

در باغات عمده تولید انجیر، از روش خشک کردن زیر نور خورشید استفاده می‌شود. در این روش، همان‌گونه که در مقاله « انجیر از شناخت تا باغداری » اشاره شده است، میوه انجیر تا زمان نیمه خشک شدن بر روی درخت می‌ماند. پس از ریزش میوه و جمع‌آوری آن از زیر درخت، در جایگاه خاصی که از قبل ساخته شده ریخته می‌شود. این جایگاه‌ها به «اشپنگ» معروف بوده و البته دارای اسامی محلی دیگری نیز می‌باشند. باید سعی کرد انجیر بر روی اشپنگ به‌صورت یک لایه قرار گیرد.

اشپنگ باید به‌گونه‌ای ساخته شود که در طول روز در معرض نور آفتاب قرار داشته باشد. مدت زمان مورد نیاز برای خشک شدن انجیر در اشپنگ به گرمی و درجه حرارت هوا و نیز میزان خشکی اولیه انجیر بستگی دارد. به‌طور کلی می‌توان گفت خشک شدن انجیر در اشپنگ در حدود ۳ تا ۵ روز به طول می‌انجامد. جمع کردن انجیر از روی اشپنگ نیز بایستی در صبح زود و قبل از تابش آفتاب صورت گیرد. چرا که با گرم شدن آن، میوه حالت نرمی به خود گرفته و نگهداری آن را مشکل می‌کند. در صورتی‌که انجیر جمع‌آوری شده به اندازه کافی خشک نشده و در نگهداری آن دقت کافی نشود، به مرور ممکن است تغییر رنگ داده و کیفیت اولیه خود را از دست بدهد.

خشک کردن انجیر

خشک کردن انجیر در منزل

در منازل در صورت فراهم بودن شرایط و وجود فضای آزاد، می‌توان میوه انجیر را به کمک نور خورشید و یا بهره‌گیری از جریان هوا خشک کرد. استفاده همزمان از هر دو روش نیز معمول بوده و معقول‌تر می‌باشد. در صورت وجود فضای مناسب می‌توان انجیر را درون توری مشبک قرار داده و آن را به مدت چند روز در معرض نور خورشید قرار داد. برای اطمینان از سلامت محصول، می‌توان از یک تور نازک برای پوشاندن روی انجیر نیز استفاده کرد. نکته‌ای که مجددا بایستی متذکر شویم اینکه بایستی به میوه انجیر تا زمان نیمه‌خشک شدن و ریزش طبیعی زیر درخت فرصت داد.

در روش دیگر برای خشک کردن انجیر، ابتدا میوه‌ها از یک نخ عبور داده می‌شوند. پس از آن مجموعه تسبیح‌وار انجیر، در محلی که در معرض نور خورشید باشد آویزان می‌گردد. گاهی اوقات قبل از شروع خشک کردن انجیر با این روش، مقداری آرد به آن زده می‌شود.

روش دیگری که در منازل می‌توان از آن بهره برد استفاده از فرگاز یا آون می‌باشد. در این روش بایستی فر از قبل گرم شده و دمای آن بر روی ۶۰ درجه سانتی‌گراد قرار گیرد. پس از آن میوه انجیر بر روی صفحه مشبکی درون فر قرار می‌گیرد. نکته مهم اینکه درب فر بایستی کمی باز باشد تا رطوبت انجیر از فر خارج شود. در غیر اینصورت انجیر بسیار داغ شده و پخته می‌شود. همچنین انجیر درون فر بایستی هر چند وقت یک‌بار چرخانده و پشت و رو گردد.

مدت زمان مورد نیاز برای ماندن انجیر نیمه خشک درون فر در حدود ۱۲ تا ۱۸ ساعت می‌باشد. انجیر تازه (تر)، ممکن است درون فر تا ۳۶ ساعت زمان نیاز داشته باشد. انجیر خشک زمانی به‌دست آمده که آب داخل میوه کاملا خشک شود و انجیر حالت چروکیدگی پیدا کند.

خشک کردن انجیر در کارخانه

در کارخانه‌ها برای خشک کردن انجیر از مواد خشک کننده استفاده می‌کنند. معمولا اکثر فرآیندهای خشک کردن مواد غذایی، شامل استفاده از هوای داغ می‌باشد. خشک کن‌ هوایی، با کریستاله کردن مواد غذایی، آنها را شبیه‌تر به شکل اولیه خود خشک می‌کند.

نمونه‌های مختلف انجیر خشک

از هر روشی که برای خشک کردن انجیر استفاده شده باشد، طیف وسیعی از کیفیت محصول نهایی به‌دست می‌آید. دسته‌ بندی انجیر، پس از جمع‌آوری آنها انجام می‌شود. برای این منظور دانه‌های انجیر خشک مشابه، هم از نظر رنگ و شکل ظاهری و هم از نظر اندازه در یک گروه قرار می‌گیرند. با این‌کار نمونه‌های مختلف ایجاد و انواع انجیر خشک روانه بازار می‌گردد. برخی از این نمونه‌ها دارای کیفیت پایینی بوده و قیمت‌های نازلی دارند و برخی نیز قیمت‌های بسیار بالایی خواهند داشت. اختلاف قیمت برخی از نمونه‌ها با تفاوت اندک ممکن است برای بسیاری از افراد باور کردنی نباشد. اما این موضوع برای کسانی‌که شناخت کامل دارند طبیعی است.

نکته مهم بعدی اینکه در صورت ترشیدگی انجیر و یا خراب بودن آن، با وجود ظاهر مناسب، قیمت محصول بسیار افت خواهد کرد. جهت اطلاع از انواع انجیر خشک و چگونگی دسته‌ بندی آن به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.

در فروشگاه اینترنتی انجیران فروش انجیر خشک با ارائه برخی از نمونه‌های رایج و با عناوین قراردادی صورت می‌گیرد که در صورت تمایل می‌توانید جهت مطالعه توضیحات تکمیلی مرتبط با هر مورد به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

مهمترین خواص میوه بهشتی انجیر

انجیر میوه‌ای شیرین و بسیار مغذی بوده و دارای خواص درمانی فراوانی است. جالب اینکه درمان بسیاری از مشکلات رایج امروزی را می‌توان در خواص این میوه بهشتی یافت. از جمله مهمترین خواص انجیر درمان و رفع یبوست و نیز درمان نفخ معده و سیستم گوارش می‌باشد. مفید بودن انجیر خشک برای افراد دارای کم‌خونی فقر آهن به دلیل غنی بودن آن از آهن از دیگر خواص مهم انجیر به‌شمار می‌آید. انجیر خشک همچنین به دلیل داشتن قند فراوان و مقوی و نیروبخش بودن، بهترین ماده غذایی برای افراد دارای ضعف جسمانی است. میوه بهشتی انجیر به دلیل دارا بودن پتاسیم در کنترل فشار خون نیز موثر است. از آنجا که وجود پتاسیم باعث کاهش دفع ادراری کلسیم می‌گردد، بنابراین مصرف انجیر تراکم استخوان را افزایش داده و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

مواردی همچون جلوگیری از بروز سرطان، جلوگیری از ریزش مو به دلیل دارا بودن گوگرد، و استفاده در انواع رژیم غذایی به دلیل دارا بودن فیبر نیز از دیگر خواص انجیر به‌شمار می‌آید. بازدیدکنندگان محترمی که تمایل داشته باشند در مورد خواص انجیر بیشتر بدانند می‌توانند به مقاله « خواص انجیر در تغذیه و درمان » مراجعه نمایند.

منابع

قبل از نگارش این مقاله، برخی مطالب مرتبط با موضوع در سایت‌های زیر مطالعه شده‌اند:

http://www.yjc.ir

http://www.yadbegir.com

انجیران
ارسال پستی سفارشات به تمام نقاط کشور
انجیران
زعفران ممتاز قائنات را با بهترین قیمت بخرید
دیدگاه ها
 1. محسن :
  ۲۷ آذر ۹۶

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون. من حدود نیم هکتار زمین رو میخواستم انجیر بکارم. و نیاز به مشاوره و راهنمایی جهت خرید بهترین نهال و نحوه کاشت و داشت و برداشت و اطلاعات تکمیلی هستم. اگه کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم

  • سعی شده مطالب مورد نیاز شما در مقاله «انجیر از شناخت و کاشت تا داشت و برداشت و باغداری» ارائه بشه. اگه سوال خاصی بود میتونید بپرسید در حد توان در خدمتیم.

 2. محمود :
  ۰۶ دی ۹۶

  سلام خسته نباشید
  ۱_پودر انجیر چطور درست میشه؟
  ۲_ اگه پودر انجیر دارید کیلویی چند؟

  • ۱- پودر انجیر با آسیاب کردن انجیر تهیه میشه فقط نکته ش اینه که انجیری که میخوایید پودر بشه باید خیلی خشک باشه.
   ۲- متاسفانه در حال حاضر پودر انجیر نداریم.

 3. مم :
  ۲۹ دی ۹۶

  باسلامدخواستم بپرسم بهترین نوع انجیر برا خشک کردن کدوم نوعشه

  • همه نوع انجیر رو میشه خشک کرد و البته هر کدوم مشتری خاص خودش رو داره.

 4. کریم :
  ۱۵ فروردین ۹۷

  سلام
  ممنون از مطالب خوب .
  سوال: ما انجیلی که داریم از نوع انجیل سفید هست و چون به اندازه گردو بزرگ میشه و ابداره و ما هم تو منطقه رطوبتی (مازندران) زندگی میکنیم زیر افتاب خوب خشک نمیشه . و توی فر هم که برای تولید انبوه هزینه برداره .
  ممون میشم راهکاری ارائه کنید

  • سلام
   با عرض پوزش، در مورد سوال شما بیشتر از اونی که تو مقاله اومده اطلاعی ندارم. اگر از جایی سراغ گرفتم به متن مقاله اضافه می‌کنم.

 5. مجتبی :
  ۰۲ تیر ۹۷

  با سلام خواستم بپرسم چطور میتونم باغدار انجیری باشم که قابل خشک شدن باشه
  یعنی میخوام باغ انجیر بزنم راهنمائی کنید از کجا شروع کنم

  • سلام
   به نظرم شما هم مقاله «انجیر از شناخت و کاشت تا داشت و برداشت و باغداری» را مطالعه فرمایید و هم به جهاد کشاورزی منطقه خودتون مراجعه کنید جواب مناسبی بگیرید.

 6. بهنام :
  ۱۶ تیر ۹۷

  /سلام/درختی دارم که سه نوبت انجیل می دهد//نوبت اول ودوم خوبه ولی نوبت سوم خوب نیست .مشکلش کجاست؟آیا میشه پیوند انواع دیه را بهش زد///ممنون

  • سلام
   دوست عزیز اینجانب در این مورد شرمنده شما هستم و نمیتونم جواب دقیقی به شما بدم. به جهاد کشاورزی مراجعه کنید شاید بتونن کمکتون کنن.

 7. انجیر خشک :
  ۲۰ تیر ۹۷

  با سلام
  درختان انجیر ما از نوع سفید درشت آبدار هستش و به دلیل زنبور مخرب نمیتونیم صبر کنیم تا بالای درخت نیمه خشک بشه همین که میرسه برداشت میکنیم میشه به همون سبک خونگی خشک کنیم اقلیم گرم و خشکه

  • سلام
   امکانش هست ولی کیفیت محصول میاد پایین.
   البته برای محافظت از انجیرها میتونید به استفاده از پشه‌بند فکر کنید. این امر در شهرستان استهبان مرسوم هست که در واقع کل درخت با پشه‌بند پوشونده میشه!

 8. حجت :
  ۰۸ مرداد ۹۷

  با سلام
  میخواستم بدونم که انجیر تاچند روز باید در آفتاب باشه و بعدش باید تو چه محلی نگداری بشه
  با تشکر

  • سلام
   مدت زمان رو که در مقاله عرض کردیم بسته به گرمای هوا حدود ۳ تا ۵ روز. بعد از خشک کردن انجیر بهترین محل برای نگهداری سردخانه هست.

همیشه یک پیشنهاد ویژه هست

با عضویت در خبرنامه ایمیلی فروشگاه اینترنتی انجیران میتوانید در هر لحظه از حراج ها و فروشهای ویژه محصولات ما مطلع شوید.

کانال تلگرام انجیران